Muzyka relaksacyjna jak żadna inna wycisza i redukuje stres.

przez | 6 kwietnia, 2021

Muzyka jest dobra na wszystko. To powiedzenie jest stare jak świat.

Każdy dobrze wie, że w chwilach napięcia, niepokoju, zdenerwowania czy smutku, słuchanie ulubionych wykonawców i zespołów muzycznych wpływa na nas kojąco, łagodzi napięcie i poprawia nam humor. Pojawiają się przyjemne skojarzenia, a my zaczynamy się lepiej czuć. Wśród różnych gatunków muzycznych na wyróżnienie zasługuje muzyka relaksacyjna. To specyficzny rodzaj muzyki specjalnie przeznaczonej do relaksowania, wyciszania i przywracania człowiekowi równowagi emocjonalnej i psychicznej.

Słuchając muzyki relaksacyjnej nasza psychika i organizm dostosowują się do powolnych i łagodnych rytmów i melodii. To powoduje, że pojawia się w nas relaks, zaczynamy się czuć swobodniej. Przykre myśli zostają zastąpione przez przyjemne, a skołatane nerwy i silne emocje ustępują. 

Muzyka relaksacyjna powinna być słuchana w wygodnej pozycji – leżącej lub półleżącej, np. na fotelu, kanapie czy na łóżku. Wtedy relaks przychodzi najszybciej, wpadamy w przyjemny trans, który zostaje w nas na dłużej. Wolniej oddychamy, myślimy i czujemy. W trakcie słuchania odzyskujemy kontrolę nas sobą, na swoimi myślami i uczuciami. Systematyczne słuchana muzyka relaksacyjna sprawia, że wciąż mamy świetną kondycję fizyczną i psychiczną. Wystarczy 30-60 min. dziennie pobyć sam na sam z muzyką relaksacyjną, a nasze życie zmieni się nie do poznania.